نسخه موبایل
www.atabe .ir
انجمن دانشگاهی توسعه علمی فرهنگی عتبات عالیات  
قرآنفکری 36: صف/13-10
کد خبر: ١٦٣٧٥٥ تاریخ انتشار: ١٤ شهریور ١٣٩٤ - ٠٩:٠٩ تعداد بازدید: 2747
صفحه نخست » فرهنگی » در محضر قرآن
قرآنفکری 36: صف/13-10

ضمن عرض معذرت بابت تاخیر، نکات قرآنفکری این شماره امروز 30 شهریورماه گذاشته شد....

 

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

 

قرآنفکری 36: صف/13-10

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ هَلْ أَدُلُّكمُ‏ْ عَلىَ‏ تجَِارَةٍ تُنجِيكمُ مِّنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ/ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تجَُاهِدُونَ فىِ سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكمُ‏ْ وَ أَنفُسِكُمْ  ذَالِكمُ‏ْ خَيرٌْ لَّكمُ‏ْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ/ يَغْفِرْ لَكمُ‏ْ ذُنُوبَكمُ‏ْ وَ يُدْخِلْكمُ‏ْ جَنَّاتٍ تجَْرِى مِن تحَْتهَِا الْأَنهَْارُ وَ مَسَاكِنَ طَيِّبَةً فىِ جَنَّاتِ عَدْنٍ  ذَالِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ/ وَ أُخْرَى‏ تحُِبُّونهََا  نَصْرٌ مِّنَ اللَّهِ وَ فَتْحٌ قَرِيبٌ  وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِين

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، آيا شما را بر تجارتى راه نمايم كه شما را از عذابى دردناك مى‏رهاند؟/ به خدا و فرستاده او بگرويد و در راه خدا با مال و جانتان جهاد كنيد. اين [گذشت و فداكارى‏] اگر بدانيد، براى شما بهتر است. / تا گناهانتان را بر شما ببخشايد، و شما را در باغهايى كه از زير [درختان‏] آن جويبارها روان است و [در] سراهايى خوش، در بهشتهاى هميشگى درآورد. اين [خود] كاميابى بزرگ است/ و [رحمتى‏] ديگر كه آن را دوست داريد: يارى و پيروزى نزديكى از جانب خداست. و مؤمنان را [بدان‏] بشارت ده

برای مشاهده ترجمه و تفسیر به اینجا مراجعه نمایید.

برای شنیدن تلاوت‌های مختلف آیه به اینجا مراجعه نمایید.

 

1. سوره صف از دسته سوره‌های مسبحات است که با تسبیح خدای تعالی شروع می‌شود، غرض اصلی سوره تشویق و ترغیب مومنان به جهاد است. در واقع در این سوره جهاد به عنوان محک اصلی ایمان مومنان مطرح می‌گردد که اگر به واقع ایمان دارید نباید در امر جهاد کاهلی کنید و اگر ایمان ندارید چرا چیزی را می‌گویید و آن را انجام نمی‌دهید و بی جهت ادعای ایمان داشتن می‌کنید!

2. به لحاظ جغرافیای آیات، آیات 10 تا 14 را می‌توان در یک دسته قرار داد. در این مجموعه آیات، خطاب به اهل ایمان تجارتی معرفی می‌گردد که همان یاری رساندن به دین خداست و به آن تشویق می‌شود و نتایج این تجارت عنوان می‌گردد و در آخر با ذکر مثالی که همان حواریون حضرت عیسی علیه السلام این موضوع مورد تاکید قرار می‌گیرد.

3. عبارت " يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ هَلْ أَدُلُّكمُ‏ْ عَلىَ‏ تجَِارَةٍ تُنجِيكمُ مِّنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ...." شروع آیه بسیار زیباست و بسیار مخاطب را به خود جلب می‌کند، ای اهل ایمان میخواین یه تجارت بهتون معرفی کنم که .... از اون عبارت های بسیار مشتری پسند که بسیار در شروع کلام ذوق و شوق در مخاطب ایجاد می‌کند و هوش و حواس مخاطب رو به خود جلب می‌کند که حواستون باشه‌ها دارم یه چیز مهم میگم، یه چیز خیلی باحال دارم براتون، یه مژده‌ای دارم میدم بهتون، یه چیزی دارم میگم که تا حالا منتظرش بودید و ... در واقع به طمع انداختن انسان‌ها از جانب خدا برای انجام این تجارت خیلی جالب است.

4. تجارت طبق بیان راغب یعنی تصرف در سرمایه برای بدست آوردن سود، در این آیات از همون اول هم با گفتن " تُنجِيكمُ مِّنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ" می‌فرماید: یعنی حواست باشه یه عذاب الیمی هست که اهل ایمان باید ازش پرهیز کنند، اهل ایمان نباید دچارش بشن، و راه حل نجات پیدا کردن ازش هم همین تجارت مهمی است که قراره بهتون معرفیش کنم! حواستون هست دیگه.... نجات از عذاب الیم، لازمه اش تجارت کردن است، یعنی باید یه چیزی بیاری و یه سرمایه‌ای بذاری که یه سودی ببری، کشکی کشکی نمیشه، دست خالی بیای و دست پر بری!!

5. حالا هر تجارتی یه سرمایه و یه سودی باید داشته باشه، و یه کسی که صاحب اون سرمایه باشه و یه کسی که اون سود و در قبال اون سرمایه به صاحب سرمایه برسونه...

صاحب سرمایه کیه!؟ يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ

 

سرمایه شون چیه!؟ بِأَمْوَالِكمُ‏ْ وَ أَنفُسِكُمْ 

چه کاری با این سرمایه باید انجام بشه!؟ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تجَُاهِدُونَ فىِ سَبِيلِ اللَّهِ

سودش چیه!؟ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ

فوز عظیم یعنی چی!؟ يَغْفِرْ لَكمُ‏ْ ذُنُوبَكمُ‏ْ وَ يُدْخِلْكمُ‏ْ جَنَّاتٍ تجَْرِى مِن تحَْتهَِا الْأَنهَْارُ وَ مَسَاكِنَ طَيِّبَةً فىِ جَنَّاتِ عَدْنٍ

خب چه کسی قراره این سود عظیم رو به اهل ایمان بدهد!؟ خداوند متعال...

حالا بهتره هممون به این چند تا سوال فکر کنیم که.... ما کجا و تجارت با خدا کجا!؟ ما کی هستیم که خدا بخواد با ما تجارت کنه!؟ سرمایه‌ای که برای تجارت گفته شده بذارید هم که مال و انفس است که اگه بخوایم خوب حواسمون رو جمع کنیم می‌بینیم هیچیش مال ما نیست و همه‌اش از آن خداست........ عجب تجارتی شد!؟ با مال خدا برای خدا تجارت کردن!!!! مگه داریم، مگه میشه!!!؟؟؟؟

6. و البته در نتیجه انجام این تجارت فقط به نجات از عذاب الیم هم بسنده نشده و در ادامه آیات می فرماید که : وَ أُخْرَى‏ تحُِبُّونهََا  نَصْرٌ مِّنَ اللَّهِ وَ فَتْحٌ قَرِيبٌ یعنی تازه نصر شدن از سوی خدا و فتح و پیروزی هم هست که در نتیجه اون تجارت بهش خواهید رسید.

7. حالا که این تجارت خوب معرفی شده، سرمایه اش داده شده و سود خوبی هم توش هست، شاید فکر کنیم الان همه مومنان به این تجارت مشغولند دیگه، آخه چه چیزی بهتر از این.... ولی متاسفانه این طور نیست و غالبا از این تجارت محرومند و خود آیات می فرمایند اهل علم از این تجارت بهره میبرند، ذَالِكمُ‏ْ خَيرٌْ لَّكمُ‏ْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ؛ یعنی اگه اعل علم باشی وارد این تجارت میشی، خب در واقع یه جو عقل میخواد که الحمدالله همه ازش بهره مندند!!!

8. برای تقریب به ذهن، خوبه به این مثال توجه کنیم، خدای نکرده قصد تشابه سازی نداریم که اصلا شبیه اون نیست!! اون قدیم‌ترها پدرها برای پسربچه هاشون تو تعطیلات تابستون چند تا خوراکی، چیزی تهیه می‌کردند و بهشون میگفتن وقتتو تلف نکن و بشین اینا رو بفروش که یه سودی بدست بیاری و ... و همه خوب میدونن که خود اون پدر بیشتر اون خوراکی رو از اون بچه میخرید، و با قیمت خوب هم می خرید. سرمایه رو خودش میداد و بهتر از خودش هم اونو نمیخرید!!

 

9. حالا یه جون داریم و یه مال، کی این جون و مال رو خوب میخره؟ کی قدر این سرمایه ما رو خوب میدونه؟ کی میتونه بهترین راهنما برای ما باشه که چه جوری و کجا از این سرمایه استفاده کنیم؟ پس خوبه که حواسمون رو جمع کنیم که این سرمایه رو کجا میذاریم و ازش چه استفاده‌ای می‌کنیم!؟ قطعا خدا که خالق ما بوده و خودش خالق این سرمایه است اونه که میدونه کدوم تجارت بهتره و سودآورتره، اهل حساب و کتابم که باشیم، اهل دو دو تا چهارتا که باشیم میدونیم که چی کار باید بکنیم، پس پیش به سوی تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تجَُاهِدُونَ فىِ سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكمُ‏ْ وَ أَنفُسِكُمْ 

10. یا علی، التماس دعا.

 

Share
1 | جهاد | | ٠٩:١٣ - ١٤ شهریور ١٣٩٤ |
0
 
 
1
پاسخ
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

سلام خدمت همه دوستان عزیز و بزرگوار
خدا رو شکر که بار دیگه توفیق تفکر و تدبر در آیات قرآن کریم رو داریم و ان شاالله خدا به وقت همه مون برکت بده که بتونیم ان شاالله بهترین بهره‌ها رو از قرآن ببریم و در زندگی مون عملا بکار ببندیم.
سوالاتی که در مورد این آیات می توان مطرح کرد:
1. غرض اصلی از سوره فتح چیست و پیرامون چه موضوعاتی صحبت می‌کند؟
2. جغرافیای آیات مربوطه چیست؟
3. واژه تجارت به چه معناست؟
4. در ارکان هر تجارتی هم سرمایه و هم سود و هم طرفینی در معامله مد نظر قرار می‌گیرد، در این تجارت سرمایه و سود چه چیزی معرفی شده است و طرفین معامله چه کسانی هستند؟
5. عبارت "ذَالِكمُ‏ْ خَيرٌْ لَّكمُ‏ْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُون" که در مورد این تجارت گفته شده است چه نکات مهمی را به ما یادآوری می‌کند؟
6. عبارت "ذَالِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيم" که در رابطه با سودی است که از این تجارت عاید ما می‌گردد، چه نکات مهمی را به ما یادآوری می‌کند؟

نکته: واژه‌های این آیات خیلی ساده هستند و حتما خیلی شنیدیمشون، با این که چهار تا آیه رو میخوایم بحث کنیم ولی همه چیز در این جا حول محور همون تجارت کردن می چرخه بنابراین فکر میکنم همین سوالات کلی پیرامون تجارت بهمون کمک کنه برای ورود به بحث.
حالا هر کسی که اهل تجارت بسم الله...
ان شاالله دو هفته قرآنی پرباری در کنار هم داشته باشیم.
یا علی
2 | عباس | | ١٢:٥٣ - ١٤ شهریور ١٣٩٤ |
0
 
 
1
پاسخ
آنقدر مرا با غم دوریت نیازار
با پای دلم راه بیا قدری و بگذار
این قصه سرانجام خوشی داشته باشد
شاید که به آخر برسد این غم بسیار
این فاصله تاب از من دیوانه گرفته
در حیرتم از این همه دلسنگی دیوار
هر روز منم بی تو و من بی تو و لاغیر
تکرار … و تکرار … و تکرار … و تکرار …
من زنده به چشمان مسیحای تو هستم
من را به فراموشی این خاطره نسپار
کاری که نگاه تو شبی با دل ما کرد
با خلق نکرده ست نه چنگیز ، نه تاتار
ای شعر ! چه می فهمی ازین حال خرابم ؟
دست از سر این شاعر کم حوصله بردار
حق است اگر مرگ من و عالم و آدم
بگذار که یک بار بمیریم نه صدبار !!!
تصمیم خودم بود به هرجا که رسیدم
یک دایره آن قدر بزرگ است که پرگار
اوج غم این قصه در این شعر همین جاست :
من بی تو پریشان و تو انگار نه انگار …
1 |جهاد||١٥:٥٤ - ١٤ شهریور ١٣٩٤ |
0
 
0
سلام جناب عباس
ممنون از شما

فقط اگر من جای شاعر بودم در بیت آخر خطاب به آقا نمی گفتم: " و تو انگار نه انگار"
چون هر چی انگار نه انگار هست مربوط به ماست!!
من بی تو پریشانم و من انگار نه انگار
یعنی می بینم انقدر پریشانم ولی باز هم به خودم نمیام و بی خیالم!
3 | عباس | | ١٣:٠١ - ١٤ شهریور ١٣٩٤ |
0
 
 
0
پاسخ
سلام جناب پاسخگو

دوستان مطالب رو ارسال کردن خدمتتون؟

زمان ارسال مطالب وقت اضافه نداره؟

پاسخ :
سلام علیکم فقط جناب سین و جناب الزائره فعلا ارسال کردن بفرستید اشکال نداره دیرتر بشه. چون کار زیاد داره تا اواخر شهریور بفرستید ان شالله
4 | عباس | | ٢٣:١٤ - ١٨ شهریور ١٣٩٤ |
0
 
 
0
پاسخ
سی ویکمین جلسه هفتگی هیئت مجازی قرانفکران

35 روز تا محرم


فقط چند سال بذار بیام حرم ( شور )

http://javadmoghadam.ir/media/1394/Ramezan/Moghadam.23.Ramezan.94.12.mp3

پاسخ :
شاه کرم بطلب ما رو حرم
1 |عباس||١٧:٥٢ - ١٩ شهریور ١٣٩٤ |
0
 
0
چقدر زود گذشت
یک سال است از ان اتفاق زیبا میگذره
از ان نگاه اول که به گنبد زیبای عباس افتاد وبعد ضریح ان حضرت
اقا جان پارسال اربعین اذن دخول به حرمت را ندادی امسال بده

چند روزی هست تو شبکه استانی داره در مورد کارای انجام شده برای زوار امام حسین ع حرف میزنه
ادم بقرار میشه

ای خدا اربعین کربلا چیز زیادی مگه
پاسخ :
ان شاالله قسمت همه مون بشه
5 | عباس | | ٢٣:٢٧ - ٢١ شهریور ١٣٩٤ |
0
 
 
0
پاسخ
صدای آمدنت را به گوش ما برسان
زمان غیبت خود را به انتها برسان

نگاه نافذ خود را بر این گدا انداز
برای درد نهفته کمی دوا برسان

اگرچه بهر ظهورت نکرده ام کاری
بیا و بر لب ما فرصت دعا برسان

به صبح جمعه ی موعود زائرم فرما
به خاکبوسی روز فرج مرا برسان

برای روز ظهور تو کعبه پا برجاست
بیا سرور دوباره بر آن بنا برسان

کنار تربت زهرا به وقت نافله ات
دعای خویش به یاری این گدا برسان

نوشته ام به وصیت اگر میسر شد
بیا و مرده ما را به کربلا برسان
6 | عباس | | ٢٢:٠٢ - ٢٢ شهریور ١٣٩٤ |
0
 
 
0
پاسخ
باز دوستان رفتن غیبت

پاسخ :
همون!! جدیدا انگاری خیلی گرفتارن
7 | عباس | | ٢٣:١٥ - ٢٣ شهریور ١٣٩٤ |
0
 
 
0
پاسخ
سی و دومین جلسه هفتگی هیئت مجازی قرانفکران

30 روز تا محرم

برام رقم می خوره زیبا ترین سرگذشت ( شور )


http://javadmoghadam.ir/media/1394/Haftegi/Moghadam.Haftegi.940514.8.mp3

پاسخ :
تمنای نوکرت دعای اربابشه....
1 |جهاد||١٢:٥٦ - ٣٠ شهریور ١٣٩٤ |
0
 
0
خیلی ممنون از شما
شاگرد اول کلاسید الان، دقت کردید!؟
تنها کسی که هست و به موقع اون کاری رو که برعهده گرفته انجام میده.
8 | عباس | | ١٥:٥٤ - ٢٨ شهریور ١٣٩٤ |
0
 
 
0
پاسخ
انتظارش انتظارم سیر کرد
آنکه می خواهد بیاید دیر کرد
تا به کی در انتظارش دیده بر در دوختن ؟
آمدن … رفتن … ندیدن … سوختن …


سوختن...
1 |جهاد||١٢:٥٦ - ٣٠ شهریور ١٣٩٤ |
0
 
0
ندیدن … سوختن …
9 | عباس | | ٠٥:١٤ - ٠٢ مهر ١٣٩٤ |
0
 
 
0
پاسخ
سی و سومین جلسه هفتگی هیئت مجازی قرانفکران

20 روز تا محرم

شب اول ایام مسلمیه 94

دل بستم به پرچم سیاه به بزم روضه هات (تک)


http://hn6.asset.aparat.com/aparat-video/186a5d8a51b192cdb125ec4ce83408a53128558-360p__51036.mp4

پاسخ :
یا حسین
10 | هیچکس | | ١٤:١٥ - ٠٣ مهر ١٣٩٤ |
0
 
 
0
پاسخ
بنام خدا

سلام علیکم

توصیه های مرحوم حاج محمد اسماعیل دولابی:

1. هر وقت در زندگی‌ات گیری پیش آمد و راه بندان شد، بدان خدا کرده است؛ زود برو با او خلوت کن و بگو با من چه کار داشتی که راهم را بستی؟ هر کس گرفتار است، در واقع گرفته ی یار است.


2. زیارتت، نمازت، ذکرت و عبادتت را تا زیارت بعد، نماز بعد، ذکر بعد و عبادت بعد حفظ کن؛ کار بد، حرف بد، دعوا و جدال و… نکن و آن را سالم به بعدی برسان. اگر این کار را بکنی، دائمی می شود؛ دائم در زیارت و نماز و ذکر و عبادت خواهی بود.

3. اگر غلام خانه‌زاده ای پس از سال ها بر سر سفره صاحب خود نشستن و خوردن، روزی غصه دار شود و بگوید فردا من چه بخورم؟ این توهین به صاحبش است و با این غصه خوردن صاحبش را اذیت می کند. بعد از عمری روزی خدا را خوردن، جا ندارد برای روزی فردایمان غصه دار و نگران باشیم.

4. گذشته که گذشت و نیست، آینده هم که نیامده و نیست. غصه ها مال گذشته و آینده است. حالا که گذشته و آینده نیست، پس چه غصه ای؟ تنها حال موجود است که آن هم نه غصه دارد و نه قصه.

5. مرگ را که بپذیری، همه ی غم و غصه ها می رود و بی اثر می شود. وقتی با حضرت عزرائیل رفیق شوی، غصه هایت کم می شود. آمادگی موت خوب است، نه زود مردن. بعد از این آمادگی، عمر دنیا بسیار پرارزش خواهد بود. ذکر موت، دنیا را در نظر کوچک می کند و آخرت را بزرگ. حضرت امیر علیه السلام فرمود: یک ساعت دنیا را به همه ی آخرت نمی دهم. آمادگی باید داشت، نه عجله برای مردن.

اللهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم
   
* نام:
* ایمیل:
* نظر: