2018 February 22 - پنج شنبه 03 اسفند 1396

حیات طیبه 8: حب‌ها و بغض‌ها!
کد خبر: ١٦٣٦٦٢ تاریخ انتشار: ١١ اسفند ١٣٩٣ - ١١:٠٥ تعداد بازدید: 3016
پزشکی سفر » سلامت » حیات طیبه
حیات طیبه 8: حب‌ها و بغض‌ها!

وَمَنْ أَحَبَّکُمْ فَقَدْ أَحَبَّ اللَّهَ وَمَنْ أَبْغَضَکُمْ فَقَدْ أَبْغَضَ اللَّهَ ...
و هرکه شما را دوست داشت، خدا را دوست داشته و هر که شما را دشمن داشت خدا را دشمن داشته است.

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

"چرا برای پسرت زن نمی‌گیری!؟

اتفاقا قصدش رو دارم ولی دختر خوب پیدا نمی‌کنم!

وا، این چه حرفیه!؟ این همه دختر خوب، خانواده دار و محب اهل بیت هست، اهل نماز و روزه و وجوهات شرعی، خودت که خوب می‌شناسیشون!!

آره خب واقعا خوبن، ولی، اما، آخه، ....میخوام بر و رو داشته باشه، اینا که گفتی خیلی مهمه‌ها ولی میخوام خیلی خوشگل باشه"

(نه اون معیارهای خیلی براتون مهم نیست، همین معیارهای صد من یه غاز براتون مهمه، که این بلاها رو سر جامعه ما آورده!! فاین تذهبون)

"نوجوون: مامان جان، چرا امروز یه جوری شدی؟ تحویلم نمی‌گیری، از دستم ناراحتی!؟

مادر: خب خودت خوب فکر کن، امروز چی کار باید می‌کردی که نکردی!

نوجوون: مامان جان حق دارید ناراحت باشید، نماز صبحم قضا شد، خدا منو ببخشه.

 (ای ول به این مادرا، که برای محبت کردن و نکردن به بچه هاشون معیار دارن)

" آخه این چه طرز بیرون اومدنه، یه کم به خودت برس، یه آرایشی کن، یه کم روسریت رو بده عقب‌تر، آخه چیه این‌جوری مثل این ادم‌های بی روح می‌مونی! من دوست دارم، دوستام با کلاس باشن!!"

 (نمردیم معنی کلاس رو هم فهمیدیم، مرده شور دوست داشتنت رو ببرم)

" تو انتخابات ریاست جمهوری به کی رای میدی؟

خب معلوم دیگه، به "فلانک فلانک‌زاده"

می‌شناسیش؟چه جوری به این انتخاب رسیدی؟

نمی‌شناسمش، خب همین که جزء حزب " همه‌چی دانان و همه چی بلد بودان حرفه‌ای" هست کفایت می‌کنه برای این‌که عاشقش باشم!)

(همین که تو یکی جزء این حزب هستی، تکلیف همه دانی و همه چی بلد بودن بقیه مثل روز روشنه!! همون فلانک فلانک زاده‌تون رو بچسب!!)

در حیات طیبه حب‌ها و بغض‌ها معیار دارن، همین‌جوری روی هوا نمیشه کسی رو دوست داشت و از کسی متنفر شد، رابطه خویشاوندی، رابطه دوستی، ظاهر ادم‌ها و ... هیچکدوم دلیل خوبی برای دوست داشتن و دوست نداشتن آدم‌ها نیست، در واقع در حیات طیبه گفتن دوستش دارم چون پدرمه، مادرمه، همسرمه، بچه‌امه، دوستمه و ... وگفتن ازش بدم میاد چون از ظاهرش خوشم نمیاد، یه جوریه انگاری، مال فلان کشوره و ... جایی نداره.

در سوره مجادله آیه 22 می‌فرماید: لَا تَجِدُ قَوْمًا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ يُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ كَانُوا آبَاءهُمْ أَوْ أَبْنَاءهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِيرَتَهُمْ أُوْلَئِكَ كَتَبَ فِي قُلُوبِهِمُ الْإِيمَانَ وَأَيَّدَهُم بِرُوحٍ مِّنْهُ وَيُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ أُوْلَئِكَ حِزْبُ اللَّهِ أَلَا إِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ؛ قومى را نيابى كه به خدا و روز بازپسين ايمان داشته باشند [و] كسانى را كه با خدا و رسولش مخالفت كرده‏اند هر چند پدرانشان يا پسرانشان يا برادرانشان يا عشيره آنان باشند دوست بدارند در دل اينهاست كه [خدا] ايمان را نوشته و آنها را با روحى از جانب خود تاييد كرده است و آنان را به بهشتهايى كه از زير [درختان] آن جويهايى روان است در مى‏آورد هميشه در آنجا ماندگارند خدا از ايشان خشنود و آنها از او خشنودند اينانند حزب خدا آرى حزب خداست كه رستگارانند. یعنی مومن برای دوست داشتن و نداشتن بقیه معیار باید داشته باشه، اون هم معیاری که از ایمان نشات می‌گیره و باعث میشه در حزب خدا وارد بشه و خدا بهش بگه این حزب اللهی واقعیه، من همین‌ حزب اللهی‌های خودم رو به رستگاری می‌رسونم. و اون معیار چیزی نیست جزء خود خدا و به تبع آن رسول خدا، همه چی با معیار خدا سنجیده میشه، بنابراین دل مومن یه جای نیست که هر کسی بتونه راحت واردش بشه، برای خودش در و پیکر داره، لذا دوست داشتن‌ها و دوست نداشتن‌هایش قانون داره.

امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: "القلب حرم الله فلا تسكن حرم الله غير الله"؛ دل حرم خداست، پس در حرم خدا، غير خدا را ساكن مكن (بحار الانوار، ج 70، ص 25). بنابراین دل مومن جایگاه خداست و هر آن‌چه خدا به آن امر فرموده است. علامه امینی(ره) می نویسد: آن بشری که محبتش محبت خدا، اطاعتش اطاعت خدا، رضایتش رضایت خدا، مخالفتش مخالفت خدا، سخطش سخط خدا، غضبش غضب خداست؛ لازمه‌اش این است که باید صاحب مقام شامخ ولایت مطلقه باشد، و در نتیجه هر کس به صاحب ولایت ایمان نیاورد و محبتش را در دل نداشته باشد کافر است.

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم می‌فرمایند: "من أحب شطراتی هذه فقد أحبنی و من أحبنی فقد أحب الله فقیل له و ما شطراتك قال علی و الحسن و الحسین و فاطمة ... "؛ هر کس اطرافیان مرا دوست بدارد مرا دوست داشته و هر کس که مرا دوست داشته باشد خدا را دوست داشته است. از حضرت سؤال شد: اطرافیان شما چه کسانی هستند؟ فرمودند: علی و حسن و حسین و فاطمه. همین است که ما در زیارت جامعه کبیره خطاب به اهل بیت علیهم السلام اعلام می‌کنیم که: وَمَنْ أَحَبَّکُمْ فَقَدْ أَحَبَّ اللَّهَ وَمَنْ أَبْغَضَکُمْ فَقَدْ أَبْغَضَ اللَّهَ؛ و هرکه شما را دوست داشت، خدا را دوست داشته و هر که شما را دشمن داشت خدا را دشمن داشته است.

نکته بسیار مهم در دوست داشتن‌ها و به تعبیری حب‌ها، دوست نداشتن‌ها و به تعبیری بغض‌هاست، در واقع این دو نقطه مقابل هم هستند که دل مومن را حرم خدا می‌کنند، در حیات  طیبه به همان اندازه که بر حب خدا و رسول خدا تاکید می‌‌گردد، بر اعلام برائت از دشمنان خدا و رسول خدا هم تاکید می‌شود و اصلا مقدمه اعلام آن حب، اعلام آن بغض‌هاست. در زیارت عاشورا لعن بر ظالمان به حق اهل بیت علیهم السلام مقدم بر سلام و صلوات بر حضرت اباعبدالله علیه السلام، خاندان و دوستانشان بیان شده است. در همین زیارت عاشورا می‌خوانیم که : " اللهُمَّ إنِّي أتَقَرَّبُّ إلَيْكَ في هذَا اليَوْمِ ، وَفِي مَوْقِفِي هَذا ، وَأيَّامِ حَيَاتِي بِالبَرَاءَةِ مِنْهُمْ ، وَاللعْنَةِ عَلَيْهِمْ ، وَبِالْمُوالاةِ لِنَبِيِّكَ وَآلِ نَبِيِّكَ عَلَيِه وعَلَيْهِمُ السَّلام". همچنین در زیارت جامعه کبیره اعلام برائت می‌کنیم از هر آنچه که غیر خداست و متوسل می‌شویم به موالات و محبت به اهل بیت علیهم السلام و می‌گوییم: "بَرِئْتُ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْ أَعْدَائِكُمْ وَ مِنَ الْجِبْتِ وَ الطَّاغُوتِ وَ الشَّيَاطِينِ وَ حِزْبِهِمُ الظَّالِمِينَ لَكُمْ [وَ] الْجَاحِدِينَ لِحَقِّكُمْ وَ الْمَارِقِينَ مِنْ وِلايَتِكُمْ وَ الْغَاصِبِينَ لِإِرْثِكُمْ [وَ] الشَّاكِّينَ فِيكُمْ [وَ] الْمُنْحَرِفِينَ عَنْكُمْ وَ مِنْ كُلِّ وَلِيجَةٍ دُونَكُمْ وَ كُلِّ مُطَاعٍ سِوَاكُمْ وَ مِنَ الْأَئِمَّةِ الَّذِينَ يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ فَثَبَّتَنِيَ اللَّهُ أَبَدا مَا حَيِيتُ عَلَى مُوَالاتِكُمْ وَ مَحَبَّتِكُمْ وَ دِينِكُمْ وَ وَفَّقَنِي لِطَاعَتِكُمْ وَ رَزَقَنِي شَفَاعَتَكُمْ"؛ به سوى خدا از دشمنانتان بيزارى مى‏ جويم و و نيز بيزارى نمودم از جبت و طاغوت و شياطين و گروهشان،آن ستم‏ كنندگان به شما،و منكران حقّتان،و خارج‏شدگان از ولايتتان،و غصب ‏كنندگان ميراثتان، و شك‏‌كنندگان در حقانيتتان، و منحرف‏‌شوندگان از حضرتتان، و از هر آنچه‏ به غير شما وارد در دين شده و از دين نيست، و از هر اطاعت شده‏اى جز شما، و از رهبرانى كه مردم را به آتش دوزخ مى‏ خوانند، پس خدا هميشه پابرجايم‏ بدارد، تا كه زنده ‏ام بر موالات و محبّت و دين شما، و به اطاعت از شما موفّقم فرمايد، و شفاعت شما را نصيبم كند.

از سلمان فارسی روایت شده که رسول خدا فرمودند: ای سلمان! هر کس دخترم فاطمه را دوست بدارد با من در بهشت است و کسی که در دل کینه او را داشته باشد در آتش جهنم است... هر کس دخترم فاطمه از او راضی باشد من از او راضیم و هر کس من از او راضی باشم خدا از او راضی خواهد بود.

حالا دوستان خوبم، شما بفرمایید:

چه مصادیقی برای دوست داشتن‌ها و نداشتن‌های اشتباه و غلط می‌شناسید که در زندگیهای روزمره مان جاری شده است؟

ازآیات قرآن، احادیث وروایات در رابطه با این موضوع چه چیزهایی برامون دارید؟

چه راهکارهایی دارید برای جاری شدن حب و بغض واقعی با معیار درست در وهله اول برای خودمان و بعد برای جامعه اسلامی‌مان؟

و هر چیزی که فکر می‌کنید در رابطه با این موضوع بایستی بهش پرداخته بشه ....

 

Share
1 | سایت | | ١١:١٥ - ١١ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
به نام خدا
دوستان سلام عرض میکنم. جدا بابت تاخیر در ارائه حیات طیبه این شماره عذر خواهی می‌کنم، ان شاالله اگر بحث طولانی شد یک هفته زمانش رو تمدید می‌کنیم.
التماس دعا.
2 | سایت | | ١٤:٤٩ - ١٢ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
سلام دوستان.
به دلیل مشغله کاری تا روز یکشنبه فقط نظراتتون رو تایید میکنم و مباحثتی که پیرامون نظرات ارزشمندتون هست رو میذارم به امید خدا از یکشنبه به بعد مطرح میکنم، شما ان شاالله نظراتتون رو بذارید برای بحث روشون انشاالله عمری بود بعدا وقت خواهم گذاشت.
التماس دعا
3 | الزائره | | ٢٢:١٨ - ١٢ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

ممنون از موضوع قشنگی که به لطف خدا انتخاب کردید. در واقع روی محوریترین موضوع دست گذاشتید، اونهم تو ایام شهادت حضرت صدیقه شهیده فاطمه زهرا سلام الله علیها
ان شاءالله مورد عنایات خاص خانم قرار بگیرید.

حضرت باقرالعلوم امام محمدبن علی علیهما السلام فرمودند: هل الدین إلا الحب؟
امام جعفربن محمد الصادق علیهما السلام فرمودند: هل الایمان إلا الحب و البغض؟

در حديث قدسي آمده است: «خداوند به موسي(ع) فرمود: آيا هرگز كاري براي من انجام داده‏ اي؟ موسي عرض كرد: برايت نماز گزاردم، روزه گرفتم، صدقه دادم و تو را ياد كردم؛ خداوند فرمود: نماز برهان و حجّت براي توست و روزه سپر تو در برابر آتش جهنم است و صدقه، سايه‏ ي سرت و ياد من، نوري است براي تو. چه كاري براي من كرده‏ اي؟ موسي(ع) عرض كرد: مرا به كاري كه براي توست راهنمايي فرما. خداوند فرمود: اي موسي! آيا هرگز براي من با كسي دوستي كرده‏ اي و براي من با كسي دشمني كرده‏ اي؟ پس، موسي دانست كه برترين اعمال، حبّ و دوستي به خاطر خدا و بغض و دشمني به خاطر خداست».
اللَّهُمَ حَبَّبْ إِلَيْنَا الْإِيمَانَ وَزَيِّنْهُ فِي قُلُوبِنَا، وَكَرِّهْ إِلَيْنَا الْكُفْرَ وَالْفُسُوقَ وَالْعِصْيَانَ، وَاجْعَلْنَا مِنَ الرَّاشِدِينَ.

پاسخ :
علیکم السلام. ممنون از شما. همون طور که شما هم فرمودید این یه موضوع محوریه و اصلا همه اعمال و عباداتی که انجام میدیم برمیگرده به این حب و بغض. باید عرض کنم که موضوع این شماره قرار بود یه چیز دیگه‌ای باشه ولی حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام این موضوع رو برامون در نظر گرفتند. امام رضا علیه السلام: کَلِمَةُ لا إلهَ إلّا اللّهُ حِصنی فَمَن دَخَلَ حِصنی اَمِنَ مِن عَذابی بِشُروطِها وَ أنَا مِن شُروطِها.
4 | الزائره | | ٢٢:٢٥ - ١٢ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
بسم الله الرحمن الرحیم

"تقدیم به مولاتی و سیدتی فاطمةَ - سلام الله علیها - صدیقةٌ شهیدةٌ"

قال النبی - صلّی الله علیه و آله -: احبُّ اهلی الیَّ فاطمةَ.

«احقاق الحق، ج 10، ص 181»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: محبوب ترین فرد خانواده‌ام برای من، فاطمه است.


قال النبی - صلّی الله علیه و آله -: یا سلمانُ مَنْ احبَّ ابنتی فهو فی الجنةِ معی و مَنْ اَبْغَضها فهو فی النارِ.

«بحار الانوار، ج 27، ص 116»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: ای سلمان هر کس دخترم فاطمه را دوست بدارد در بهشت با من خواهد بود و هر کس او را دشمن بدارد پس او در آتش است.


قال النبی - صلّی الله علیه و آله - : یا سلمانُ حُبُّ فاطمةَ یَنْفَعُ فی مائةِ مَوطنٍ ایسَرُ تلکَ المواطنِ: الموتُ و القبرُ و المیزانُ و المحشرُ و الصراطُ و المحاسبةُ.

«بحار الانوار، ج 27، ص 116»

پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - فرمود: ای سلمان محبت فاطمه و دوست داشتن او در صد موقف و جایگاه از مواقف قیامت سودمند است، آسان ترین این مواقف: مرگ و قبر و میزان و محشر و (پل) صراط و موقف محاسبه اعمال است.

"اللهم صل علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها و سرالمستودع فیها بعدد ما احاط به علمک"

پاسخ :
و همه مون خوب می‌دونیم این محبتی که ما رو از عذاب نجات میده، صرفا به کلام نیست، محبت واقعی محبتی است که در عمل بروز می‌کنه و باعث میشه دوست داشتن‌ها و نداشتن‌های ما هم مثل حضرت زهرا سلام الله علیها بشه، نه این که هر کاری خواستیم بکنیم و بعد ادعا کنیم که ما محب حضرت زهرا هستیم و بله دیگه چون محب هستیم همه چی حله، یه محب واقعی باید سعی کنه آیینه تمام نمای اون کسی باشه که ادعای محبتش رو داره، ان شاالله.
5 | الزائره | | ٢٣:١٣ - ١٤ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
بسم الله الرحمن الرحیم

مُعَاوِیَةُ بْنُ عَمَّارٍ عَنِ الصَّادِقِ علیه السلام:
قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلوات الله علیه و آله:
إِنَّ حُبَّ عَلِیٍّ قُذِفَ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ فَلَا یُحِبُّهُ إِلَّا مُؤْمِنٌ وَ لَا یُبْغِضُهُ إِلَّا مُنَافِقٌ.

امام صادق علیه السلام فرمودند رسول خدا صلوات الله علیه فرمودند:
همانا حب علی (علیه السلام) تنها در قلوب مومنین قرار دارد و به همین دلیل غیر از مومن او را دوست نخواهد داشت و غیر از منافق او را دشمن نخواهد داشت.

پاسخ :
مومن یعنی کسی که به خدا ایمان دارد و منافق یعنی کسی که فقط ادعای ایمان دارد و ایمان قلبی به خدا ندارد، حالا طبق این حدیث مومن و منافق با محبت و بغض نسبت به امیرالمومنین علی علیه السلام تعریف شده است و این یعنی خدای مهربان محبت و بغض نسبت به خودش رو در محبت و بغض نسبت به اهل بیت علیهم السلام تعریف کرده است.
6 | الزائره | | ٠٠:١٢ - ١٥ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
بسم الله الرحمن الرحیم

خدای بسیار مهربان در آیه 24 سوره مبارکه توبه می فرماید: قُلْ إِن كَانَ آبَاؤُكُمْ وَأَبْنَاؤُكُمْ وَإِخْوَانُكُمْ وَأَزْوَاجُكُمْ وَعَشِيرَ‌تُكُمْ وَأَمْوَالٌ اقْتَرَ‌فْتُمُوهَا وَتِجَارَ‌ةٌ تَخْشَوْنَ كَسَادَهَا وَمَسَاكِنُ تَرْ‌ضَوْنَهَا أَحَبَّ إِلَيْكُم مِّنَ اللَّـهِ وَرَ‌سُولِهِ وَجِهَادٍ فِي سَبِيلِهِ فَتَرَ‌بَّصُوا حَتَّى يَأْتِيَ اللَّـهُ بِأَمْرِ‌هِ وَاللَّـهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِقِينَ.
" بگو اگر پدران و پسران و برادران و زنان و خاندان شما و اموالى كه گرد آورده‌ايد و تجارتى كه از كسادش بيمناكيد و سراهايى را كه خوش مى‌داريد، نزد شما از خدا و پيامبرش و جهاد در راه وى دوست‌داشتنى‌تر است، پس منتظر باشيد تا خدا فرمانش را [به اجرا در]آورد و خداوند گروه فاسقان را راهنمايى نمى‌كند".

بر اساس این آیه (که در ادامه آیه 23 و خطاب به مؤمنین است) مؤمن باید خدا و پیامبر و جهاد در راه خدا را بیشتر از خانواده و اموال و تجارت و مسکن خویش، دوست داشته باشد.

و در آیه 165 سوره مبارکه بقره می‌فرماید: وَمِنَ النَّاسِ مَن يَتَّخِذُ مِن دُونِ اللَّـهِ أَندَادًا يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللَّـهِ وَالَّذِينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِّلَّـهِ وَلَوْ يَرَ‌ى الَّذِينَ ظَلَمُوا إِذْ يَرَ‌وْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلَّـهِ جَمِيعًا وَأَنَّ اللَّـهَ شَدِيدُ الْعَذَابِ.
"از مردم گروهی هستند که برای خدا شریک برمی گزینند و آنها را آنگونه که باید خدا را دوست داشته باشند، دوست دارند و کسانی که ایمان آورده اند شدیدترین محبت را نسبت به خدا دارند ...".

پس ویژگی اهل ایمان محبت شدید آنها به خداست. خوب حالا این سؤال پیش می آید که چه کنیم که خدا ما را دوست داشته باشد؟

خدای عزیز در آیه 31 سوره مبارکه آل عمران می فرماید: قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللَّـهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللَّـهُ وَيَغْفِرْ‌ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللَّـهُ غَفُورٌ‌ رَّ‌حِيمٌ.
"بگو اگر خدا را دوست داريد، از من پيروى كنيد تا خدا دوستتان بدارد و گناهان شما را بر شما ببخشايد، و خداوند آمرزنده مهربان است".

پس شرط اینکه خدا ما را دوست بدارد این است که از حبیبش حضرت محمد بن عبدالله صلی الله علیه و آله تبعیت کنیم و فرامین او را اجرا نماییم. این پیامبر به ما می گوید که محبوبترین افراد نزد خدا چه کسانی هستند: "الخلق كلهم عيال اللَّه فأحبّهم إلى اللَّه أنفعهم لعياله" مردم همه عيال (روزی خور) خدايند و محبوب ترين كسان پيش خدا كسى است كه براى عيال وى سودمندتر باشد.

و بر اساس دستور همین پیامبر است که ما به ائمه بعد از او تمسک می جوییم و از ایشان اطاعت می کنیم و آنها را دوست داریم:

إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ الثَّقَلَیْنِ مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا، کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی؛ أَهْلَ بَیْتِی وَ إِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ.

رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله و سلم ـ فرمود: أحبّوا الله لما یغذوكم من نعمه، و أحبّونی لحبّ الله، و أحبّوا أهل بیتی لحبّی؛ خدا را دوست بدارید به جهت آن كه از نعمت هایش به شما روزی می دهد و مرا نیز به جهت دوستی خدا دوست بدارید، و اهل بیتم را به جهت دوستی من دوست بدارید.

پاسخ :
خب خیلی بحث خوب و مهمی رو با توجه به آیات و روایات مطرح کردید، محبت به خدا بایستی در همه ابعاد زندگی مون جاری باشه و بقیه چیزها هم در سایه این محبت تعریف میشه، یعنی مثلا حب به خانواده و فرزند معیارش بایستی محبت به خدا باشه، اگر نگاهمون به این موضوع درست شد، دیگه به خاطر فرزند همه عاقبت خودمون رو خراب نمی کنیم، همه چی رو زیر پا نمیذاریم، هر جا دیدیم تضادی بین محبت به چیزهای دیگه و محبت به خدا وجود داره اون‌ها رو کنار میزنیم، نه این که حب به اون‌ها رو بر حب به خدا ترجیح بدیم.
7 | زهرای علی | | ١٢:١٩ - ١٦ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
حب و بغض مثل ایمان حالت لسانی و قلبی و عملی داره. اگر حب و بغض ما به عمل نیاد هیچ کارایی نداره. مثلا وقتی یکی محب امیرالمومنین علیه السلام هست باید در همه شئون زندگیش این حب رو نشون بده. در پوشش در خوراک در گفتار در انتخابها و معیارهای انتخاب در شغل و نحوه کار کردن در همه چیز.
برای این هم نیاز داره که امیرالمونین رو خوب بشناسه . حالا خوب یعنی به هر حال در حد توان و ابزارهایی ک داره. وگرنه شناخت معصوین کار ساده ای نیست. اما باید در این جهت باشه. نمی شه که هم هوی و هوس خودش رو دوست داشته باشه هم دم از امیرالمونین بزنه. ما متاسفانه در جامعه اسلامی این مشکل رو داریم. ادمها همه عاشق اهل بیت به صورت لسانی و قلبی هستند. الحمدلله . اما درون زندگی هامون بوی این حب و رنگ و ظاهر این حب دیده نمیشه. تو عملکردممون این حب دیده نمیشه. واسه همینه که یه عده به اشتباه میگن اسلام رو در ایران و مسلمانی رو در غرب ببینید. اینکه میگم اشتباه به خاطر اینکه اونها خیلی کارهای درست رو به جهت درست بودن و ارزشی بودن نیست که انجام میدن به جهت نظم و قوانین و نظارت دقیق هست که انجام میدن. برای رضای خدا و اهل بیت نیست.

پاسخ :
ممنون از شما، فرمایش شما هم که خیلی دقیق و مهم است، با توجه به این که دوست بزرگوار "الزائره" خیلی خوب و مفصل به موضوعی که شما مطرح کردید پرداختند، بنده فقط برای تاکید بیشتر بر دو موضوع طبق فرمایش شما اشاره می‌کنم: 1. اگر ادعای محبت کسی رو داریم باید واقعا بهش معرفت داشته باشیم پس لازمه بریم و خوب بشناسیمش 2. ضمن این که معرفت کسب می‌کنیم اون رو تو عمل هم نشون بدیم و 3. در ذیل فرمایش "الزائره عرض می‌کنم...
8 | الزائره | | ٢١:١٢ - ١٦ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
بسم الله الرحمن الرحیم

جناب زهرای علی به نکته خوبی اشاره کردن. آدم وقتی کسی رو دوست داره، تمام تلاشش رو می کنه که همه کاراش مورد رضا و خشنودی محبوبش بشه، اصلا معیار رفتار و کردارش رضای محبوبشه، به طوریکه آگاهانه یا ناخودآگاه شبیه محبوبش می شه. دیدید وقتی دو نفر همدیگه رو دوست دارن حتی ظاهرشون هم مثل هم میشه؟ برای همینه که آسونترین راه رسیدن به خدا راه محبته! چون محب بدون اینکه بخواد خودش رو مجبور کنه یا اذیت بشه، با عشق و از صمیم قلب شبیه محبوبش می شه. از این رو خیلی مهمه که محبوبمون کی یا چی! باشه. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: یحشر المرء مع من أحب انسان با کسی که دوست دارد محشور می شود.

جنبه دیگر موضوع نشون دادن محبته. به محبتی که در عمل ظاهر می شه "ود" گفته می شه. در قرآن از قول رسول الله صلی الله علیه و آله اجر رسالت مودت اهل بیت ایشان معرفی شده (سوره مبارکه شوری آیه 23: قُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرً‌ا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْ‌بَىٰ).

اما موضوع آخر در مورد محبت اهل بیت علیهم السلام اینه که به لطف خدا محبت آل الله در قلب مؤمنین قرار داره و خدا حب ایشان رو در قلوب ما گذاشته اما این محبت نیاز به توجه و انجام کارهایی داره تا تقویت بشه و البته مهمترین کار در این رابطه اطاعت از اوامر اونهاست. بنابراین تبعیت از آل الله نه تنها نشانه محبت بلکه خودش از عوامل افزایش محبت نسبت به ایشان است. با وجود تمام این مطالب، همون محبت فطری که خدا در دلهای ما قرار داده خیلی ارزش داره چون خدا خیلی براش ارزش قائله! برای همینه که هم خودش با کسانی که این محبت رو دارن خاص برخورد می کنه و هم از مؤمنین خواسته که با افرادی که این محبت رو دارند خاص برخورد کنند! اگه دقت کنیم می بینیم خیلی از کسایی که محب اهل بیت هستند و ازشون گناه سر میزنه یا آگاهی ندارند که کاری که انجام می دن گناهه، یا زود پشیمون می شن یا به قول دوستمون اهل بیت و یا دین درست بهشون معرفی نشده و معرفت ندارند. به واقع محبین اهل بیت اهل عناد نیستند اما اونهایی که محب نیستند بحثشون کاملا متفاوته...
باز خیلی حرف زدم :-) حلال کنید

الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة مولانا امیرالمرمنین و اولاده المعصومین علیهم السلام

پاسخ :
خیلی ممنون از شما برای این که در ذیل صحبت دوستتان بحث رو بازتر کردید و خیلی خوب بهش پرداختید و اما نکته سوم رو از فرمایش شما استفاده می‌کنم که به این نکته کلیدی اشاره فرموده بودید: "تبعیت از آل الله نه تنها نشانه محبت بلکه خودش از عوامل افزایش محبت نسبت به ایشان است." این خیلی مهمه محبت که داشته باشیم عملمون طبق خواست اون‌ها میشه، طبق خواست اون‌ها که عمل می‌کنیم محبت ‌مون مدام بیشتر میشه.
9 | الزائره | | ٢١:٢٩ - ١٦ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
قال رسول الله صلی الله علیه و آله:
"ولایة علی ابن ابیطالب ولایة الله و حبه عبادة الله"

امیدوارم این حدیث بسیار زیبا و عزیز گوارای وجودتون باشه و با تمام قلبتون اون رو دریافت کنید، روش تأمل کنید و ازش لذت ببرید. آیه 55 سوره مبارکه مائده و آیه 23 سوره مبارکه شوری این حدیث شریف را تأیید می کنه.

ای که گفتی من یمت یرنی،
جان فدای کلام دلجویت
کاش روزی هزار مرتبه من،
مردمی تا ببینمی رویت

پاسخ :
نماز ، بی ولای او ، عبادتی است بی‌وضو به منکر علی بگو ، نماز خود قضا کند
10 | الزائره | | ٢٣:٢٠ - ١٧ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
بسم الله الرحمن الرحیم

تحفة الأولياء (ترجمه أصول كافى) ؛ ج‏3 ؛ ص329:
امام جعفر صادق عليه السلام فرمودند: «رسول خدا صلى الله عليه و آله به اصحاب خويش فرمود كه: كدام دسته از دسته‏ هاى ايمان استوارتر است؟ صحابه عرض كردند كه: خدا و رسول او بهتر می دانند. و بعضى از ايشان گفت كه: نماز، دسته استوارتر است. و بعضى از ايشان گفت كه: زكات استوارتر است. و بعضى از ايشان گفت: روزه. و بعضى از ايشان گفت: حج و عمره. و بعضى از ايشان گفت: جهاد؛ پس رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود كه: از براى هر يك از آن‏چه گفتيد فضل‏ و افزونى هست، امّا هيچ‏يك، آن دسته محكم‏تر نيستند، وليكن محكم‏ترين دسته‏ هاى ايمان، دوستى در راه خدا است، و دشمنى در راه خدا، و دوست داشتن دوستان خدا، و بيزارى جستن از دشمنان خدا».

پاسخ :
این که حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم، حب و بغض در راه خدا رو به عنوان استوارترین دسته‌های ایمان معرفی می‌کنند به این دلیل است که اصلا این حب و بغض است که انسان‌‌ها را به چیزی نزدیک و یا دور می‌کند، حب و بغض که معیارش درست شد و خدایی شد، همه چیز در مسیر اصلاح قرار می‌گیرد.
11 | الزائره | | ٢٢:٢٠ - ١٩ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
بسم الله الرحمن الرحیم
"دوستی اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ در روایات"

1. رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله و سلم ـ می فرمایند: ادبّوا أولادكم علی ثلاث خصال: حبّ نبیّكم، و حبّ أهل بیته، و قراءه القرآن؛
اولاد خود را بر سه خصلت تربیت كنید: دوستی پیامبرتان، دوستی اهل بیتش، و قرائت قرآن.

2. امیر المؤمنین ـ علیه السّلام ـ فرمود: أحسن الحسنات حبّنا، و أسوأالسیئات بغضنا؛
بهترین نیكی ها حبّ ما، و بدترین بدی ها بغض ما اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ است.

3. امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: من عرف حقّنا و أحبّنا فقد احبّ الله تبارك و تعالی؛
هر كس حق ما را شناخته و ما را دوست بدارد در حقیقت خداوند تبارك و تعالی را دوست داشته است.

4. رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله و سلم ـ فرمود: أساس الاسلام حبّی و حبّ أهل بیتی؛
اساس اسلام، دوستی من و اهل بیت من است.

5. رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله و سلم ـ فرمود: حبّ آل محمد یوماً خیر من عباده سنه، و من مات علیه دخل الجنّه؛
یك روز دوستی آل محمد، بهتر از یك سال عبادت است، و كسی كه بر آن دوستی بمیرد داخل بهشت می شود.

6. رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله و سلم ـ فرمود: لا یومن عبد حتی أكون أحب الیه من نفسه, و أهلی أحبّ الیه من أهله و عترتی أحب إلیه من عترته و ذاتی أحب الیه من ذاته؛
هیچ بنده ای ایمان كامل پیدا نمی كند، مگر در صورتی كه من دوست داشتنی تر نزد او از خودش باشم، و نیز اهل بیتم از اهلش محبوب تر، و عترتم از عترتش دوست داشتنی تر و ذاتم از ذاتش محبوب تر باشد.

7. امیر المؤمنین ـ علیه السّلام ـ فرمود: در وصیّتی كه پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله و سلم ـ به اباذر كرده آمده است: یا اباذر! من أحبّنا أهل البیت فلیحمد الله علی أول النعم.
ای اباذر! هر کس ما اهل بیت را دوست دارد خدا را بر اولین نعمت سپاس گوید.
(اولین نعمت طیب ولادت است)
الحمدلله رب العالمین

پاسخ :
ممنون از همه روایات زیبایی که برامون گذاشتید، یکی اش رو که خیلی مهم بود و اصلا خودش محور همه این روایات و موضوع این شماره مون بود اینجا روش تاکید میکنیم که می فرماید: "اساس اسلام، دوستی من و اهل بیت من است"
12 | الزائره | | ٠٨:٤٣ - ٢٢ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
امام علي عليه السلام:

مَن أحسَنَ إلَى النّاسِ استَدامَ مِنهُمُ المَحَبَّةَ؛

هر كه به مردم نيكى كند، محبّت هميشگىِ آنان را براى خود خواهد داشت.

غرر الحكم: ۸۷۱۵/ خير و برکت از نگاه قرآن و حديث: ج1 ص284

پاسخ :
در قرآن کریم در سوره مریم آیه 96 می‌فرماید: إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند ، به زودی [ خدای ] رحمان برای آنان محبتی [ در دلها ] قرار می دهد.
13 | جهاد | | ٠٨:٥٦ - ٢٢ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
حب‌ها و بغض‌های حاجتی!!!
در بحث محبت به اهل بیت علیهم السلام یه آسیبی که وجود داره به نظرم متصل کردن این حب و بغض ها به حاجت گرفتن ها و حاجت نگرفتن‌هاست. مثلا پیش اومده میگم فلانی یه حرم امام رضا علیه السلام بری کلا همه چی خوب میشه، حالت رو به راه میشه، برمیگرده میگه من که با امام رضا خیلی وقته قهرم، اون دفعه رفتم حرمشون فلان چیز رو خواستم بهم نداده، من دیگه نمیرم حرمشون!!!! اصلا آدم شاخ در میاره از شنیدن بعضی از حرف ها....

پاسخ :
همه چیز ما اهل بیت علیهم السلام هستند، نگاه های اینجوری به اهل بیت علیهم السلام خیلی دردناکه، حاجات و آمال و ارزوهامون باید خود اهل بیت علیهم السلام باشند نه این که این بزرگواران رو برای حاجاتمون بخوایم و ....
14 | الزائره | | ٠٦:٣٢ - ٢٦ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
بسم الله الرحمن الرحیم
دوستى اهل بيت‏(عليهم‏ السلام) در عمل‏

امام باقر(عليه‏ السلام) می فرمايند: «يا جابر! بلّغ شيعتى عنّى السلام و اعلمهم انه لا قرابة بيننا و بين اللّه عزوجل و لا يتقرّب اليه الا بالطاعة يا جابر من اطاع اللّه و احبنا فهو ولينا و من عصى اللّه لم ينفعه حبنا» (ميزان الحكمه؛ص 238، ح 3211). «اى جابر! از طرف من، به شيعيانم سلام برسان و به آنان اعلام كن كه هيچ قرابت و خويشاوندى بين ما و خداى عزوجل نيست و فقط با اطاعت و بندگى به درگاه الهى تقرّب می يابید. اى جابر! هركس خدا را اطاعت كند و همراه آن به ما محبت ورزد، دوست و محبّ ما است و هركس خدا را معصيت كند، حب ما برايش نافع نيست».
بنابراين اولين شرط حب اهل بيت ‏(عليهم‏ السلام)، اطاعت از حق تعالى و پرهيز از گناه است. در دل انسان دو محبت متضاد با هم جمع نمي شود. اگر کسي طالب محبت خدا و ائمه عليهم السلام هست بايد محبت دنيا را از دلش بيرون کند و این دو با هم جمع نمي شوند.

پاسخ :
حالا بذار یه عده صبح تا شب به قول خودشون نماز شب بخونن، وقتی محبت امیرالمومنین تو دلشون نباشه همه‌اش هباء منثورا ست.
15 | الزائره | | ٠٦:٥٩ - ٢٦ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
عن ابى عبدالله قال: من اراد الله به الخیر قذف فى قلبه حب الحسین علیه السلام و زیارته و من اراد الله به السوء قذف فى قلبه بغض الحسین علیه السلام و بغض زیارته.
وسائل الشیعه، ج 10، ص 388
امام صادق (علیه السلام) فرمود: هر کس که خدا خیر خواه او باشد محبت حسین (علیه السلام) و زیارتش را در دل او می ‏اندازد و هر کس که خدا بدخواه او باشد کینه و خشم حسین (علیه السلام) و خشم زیارتش را در دل او می اندازد.
هدیه به شهید ابراهیم هادی صلوات

پاسخ :
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
16 | الزائره | | ٢٣:٥٩ - ٢٨ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
بسم الله الرَّحمن الرَّحیم

قال رسول الله صلی الله علیه و آله:

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً فَقَدْ أَحَبَّنِي وَ مَنْ أَحَبَّنِي فَقَدْ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ وَ مَنْ رَضِيَ عَنْهُ كَافَأَهُ الْجَنَّةَ . »

« بدانید هر کس علی (علیه السلام) را دوست بدارد، مرا دوست می دارد، و هر کس مرا دوست بدارد خداوند متعال از او راضی است، و هر کس خدا از او راضی باشد، پاداشش را بهشت قرار می دهد . »

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً لَا يَخْرُجُ مِنَ الدُّنْيَا حَتَّى يَشْرَبَ مِنَ الْكَوْثَرِ وَ يَأْكُلَ مِنْ طُوبَى وَ يَرَى مَكَانَهُ فِي الْجَنَّة. »

« بدانید هر کس علی (علیه السلام) را دوست بدارد، از دنیا نمی رود مگر اینکه از حوض کوثر بنوشد و از درخت طوبی بخورد و جایگاه خود را در بهشت ببیند . »

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً هَوَّنَ اللَّهُ عَلَيْهِ سَكَرَاتِ الْمَوْتِ وَ جَعَلَ قَبْرَهُ رَوْضَةً مِنْ رِيَاضِ الْجَنَّةِ. »

« بدانید هر کس علی (علیه السلام) را دوست بدارد، خداوند سکرات مرگ (شدت و سختی جان دادن) را بر او آسان می کند و قبر او را باغی از باغهای بهشت قرار می دهد . »

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً أَعْطَاهُ اللَّهُ بِكُلِّ عِرْقٍ فِي بَدَنِهِ حَوْرَاءَ وَ شُفِّعَ فِي ثَمَانِينَ مِنْ أَهْلِ بَيْتِهِ وَ لَهُ بِكُلِّ شَعْرَةٍ فِي بَدَنِهِ حَوْرَاءُ وَ مَدِينَةٌ فِي الْجَنَّةِ. »

« بدانید هر کس علی (علیه السلام) را دوست بدارد، خداوند در برابر هر رگی از رگهای بدنش حوریه ای به او ارزانی می دارد و شفاعت او را در حق هشتاد تن از خاندانش می پذیرد و به شمار هر مویی در بدنش حوریه و شهری در بهشت خواهد داشت . »

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً جَازَ عَلَى الصِّرَاطِ كَالْبَرْقِ الْخَاطِفِ . »

«بدانید هر کس علی (علیه السلام) را دوست بدارد، از پل صراط همچون برق جهنده می گذرد . »

« أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ عَلِيّاً جَاءَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَ وَجْهُهُ كَالْقَمَرِ لَيْلَةَ الْبَدْرِ »

« بدانید هر کس علی (علیه السلام) را دوست بدارد، روز قیامت در حالی [به صحرای محشر] می آید که صورتش همچون ماه شب چهارده می درخشد . »

اللهم احيني علي ما احييت عليه علي ابن ابيطالب و امتني علي ما مات عليه علي ابن ابيطالب علیه السلام
اللهم احینی و امتنی علی حب علی ابن ابیطالب علیه السلام بحرمة محمد و اله الأطهار

پاسخ :
بنی آدم اعضای یک پیکرند همه یک به یک نوکر حیدرند ممنون از احادیث ولایی شما. به نوبه خودم از حضور فعال شما در حیات طیبه سپاسگزارم. ان شاالله به برکت این حضور فعال در عرصه عمل هم خود حضرات علیهم السلام دستتون رو بگیرن. التماس دعا
17 | الزائره | | ٠٠:٠٣ - ٢٩ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
السلام عليك ايتها الحوراءالانسيه الصدیقة الشهیدة يا فاطمة الزهرا

قلب دنيا سنگ شد وقتي كه آن در مي شكست
بايد از شرمندگي آنجا زمين سر مي شكست
فاجعه تازه رقم مي خورد وقتي كوچه ديد
در كمال بهت مردم قلب حيدر مي شكست
چشم هاي ذوالفقاري علي خون گريه داشت
هيبت اسطوره سردار خيبر مي شكست
آيه اي از سوره اش روي زمين افتاده بود
قامت رعنايي بانوي كوثر مي شكست
نيروي پروانه بر در كارگر واقع نشد
بال هايش شعله ور گرديد و پر پر مي شكست
در به روي شعله ها چرخيد و تا پهلو رسيد
از تلاقيِ در و ديوار مادر مي شكست

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد...

پاسخ :
كمي از غسل زير پيرهن ماند كمي از خون خشك بر بدن ماند كفن را در بغل بگرفت و بو كرد همان طفلي كه آخر بي كفن ماند السلام علیک یا ابا عبدالله
18 | الزائره | | ١٧:٤١ - ٢٩ اسفند ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
بسم الله الرحمن الرحیم
خدمت همه همسفران کربلایی در حیات طیبه
سلام علیکم
پیشاپیش سال جدید رو خدمت همه تبریک عرض می کنم. حرفهامو تو صفحه قران فکری زدم و هدیه هام رو هم اونجا تقدیم کردم، پس دیگه اینجا وقت شما رو نمی گیرم.
فقط دو نکته؛ یکی اینکه روایت زیبایی که با "ألا و من آحب علیا" شروع می شه بندهای دیگری هم داره که دوستان می تونند با مراجعه به کتابهایی مثل فضایل الشیعه شیخ صدوق و یا از طریق جستجو در اینترنت به همه اون دست پیدا کنند. این روایت بسیار زیبا و ارزشمند عیدی من باشه برای صفحه حیات طیبه.
مطلب دوم اینکه از پاسخگوی محترم این صفحه تشکر ویژه دارم، از صمیم قلب دعا می کنم زحمات ایشون مورد قبول حضرت بقیة الله قرار بگیره و ان شاءالله ایشون جزء سرداران سپاه حضرت باشند. اجابتا صلوات
در پایان از همه شما عزیزان التماس دعای مخصوص دارم و اگر نوشته های من در این مدت به هر نحوی باعث رنجش خاطرتان گردید، حلالیت می طلبم.
عیدی امسال ما با فاطمه است
ذکر حول حال ما یا فاطمه است
اللهم صل علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها و سرالمستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

پاسخ :
سلام علیکم سال نو شما و همه دوستان هم پیشاپیش مبارک. و ممنون از عیدی که بهمون دادید، ما هم مجددا از شما تشکر ویژه می کنیم ان شاالله توفیق داشته باشیم در سال جدید با شماره جدید حیات طیبه در خدمتتون هستیم، و ان شاالله از همین چند ساعت آینده در سال 94 کارمون رو شروع می کنیم. التماس دعا
   
* نام:
ایمیل:
* نظر:

آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | گالری تصاویر | لیست نظرات | درباره ما | RSS | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه