2018 February 22 - پنج شنبه 03 اسفند 1396

حیات طیبه 14: زیارت اهل بیت علیهم السلام
کد خبر: ١٦٣٧٨٢ تاریخ انتشار: ٢٧ آذر ١٣٩٤ - ١٥:٠٩ تعداد بازدید: 1838
پزشکی سفر » سلامت » حیات طیبه
حیات طیبه 14: زیارت اهل بیت علیهم السلام

حیات طیبه رو فقط میشه با اهل بیت علیهم السلام و در کنار اونها تجربه کرد....

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

یکی از راه‌ها و شاید بهتر بگیم تنها راهی که ادمها میتونن از طریقش حیات طیبه داشته باشن اینه که خودشون رو متصل کنند به ادمهایی که از حیات طیبه برخوردارن. حالا چه کسانی هستند که از حیات طیبه برخوردارند!؟

خداوند در قرآن می‌فرمایند: إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهيراً (احزاب/33)، یعنی خدا فقط مى‏خواهد آلودگى را از شما خاندان [پيامبر] بزدايد و شما را پاك و پاكيزه گرداند. پس راه رسیدن به حیات طیبه متصل شدن به اهل بیت علیهم السلام است. یکی از راههای متصل شدن به این بزرگواران، نشون دادن ابراز محبتمون نسبت به آنها و توجه کردن به بیوتی که مزین به نام اونهاست. خداوند در قران می‌فرمایند: فىِ بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَن تُرْفَعَ وَ يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ يُسَبِّحُ لَهُ فِيهَا بِالْغُدُوِّ وَ الاَْصَال (نور/36)، یعنی در خانه‏هايى كه خدا رخصت داده كه [قدر و منزلت‏] آنها رفعت يابد و نامش در آنها ياد شود. در آن [خانه‏] ها هر بامداد و شامگاه او را نيايش مى‏كنند.

در روایات هست که روزى رسول خداصلى الله عليه وآله در خانه فاطمه عليها السلام بود و على و حسن و حسين عليهم السلام نيز نزد آن حضرت بودند و جمعى سراسر شادى و خوشحالى داشتند. در اين هنگام جبرئيل امين فرود آمد و گفت: "اى محمد، خداوند سلامت مى رساند و مى گويد آيا از اينكه در دنيا، با اهل بيت خود گرد آمده اى، خوشحالى؟"
گفت: آرى، و خدا را بر اين اجتماع سپاس مى گزارم.
جبرئيل گفت: خداى تعالى مى‌فرمايد اينان كشته مى‌شوند و قبرهاشان متفرق و پراكنده مى‌گردد.
پيامبرصلى الله عليه وآله گريست و على عليه السلام به آن حضرت گفت: چرا مى‌گرييد، اى رسول خدا؟
فرمود: اى على، اين جبرئيل است كه از آينده شما به من خبر مى‌دهد كه كشته مى‌شويد و قبرهاتان پراكنده مى‌گردد.
على عليه السلام گفت: ستايش خداى را به خاطر مصيبت‌هايى كه به ما اختصاص داده است. اى رسول خدا، ثواب كسى كه ما را در مدت زندگى يا پس از مرگمان زيارت كند، چيست؟
فرمود: "هر كه من يا تو، يا فاطمه، يا حسن، يا حسين را در مدت زندگى يا پس از مرگمان زيارت كند، كانَ كَمَنْ زَارَ اللَّهَ فِى عَرْشِهِ وَ كَتَبَ اللهُ لَهُ ثَوابَ المُجاهِدينَ فِى سَبيلِ اللَّهِ؛ عوالى اللالى، ج 4، ص 83.؛ همچون كسى است كه خدا را در عرش او زيارت كرده و خداوند ثواب جهاد گران در راه خدا را برايش خواهد نوشت."

همچنین امام رضا علیه السلام می‌فرمایند: هر امامی پیمانی بر گردن اولیا و شیعیانش دارد، وفای به این پیمان وقتی تمام و کامل است که قبرهایشان زیارت شود.

از اباصلت هروى نقل شده‌است که، حضرت رضا(علیهالسلام) مىفرمود: من به زودى مظلومانه با سم كشته مىشوم و قبرم كنار قبر هارون خواهد بود. خداوند تربت مرا محل رفت و آمد شیعیان و اهل بیتم قرار خواهد داد؛ هر كس مرا در غربتم زیارت كند، بر من واجب خواهد شد كه در روز قیامت او را زیارت كنم .قسم به آن كسى كه محمد(صلى الله علیه و آله) را گرامى داشته و او را میان جهانیان به نبوت برگزیده است؛ هر كس در كنار قبرم دو ركعت نماز بگزارد خداوند گناهانش را مىآمرزد. زائران قبر من در روز قیامت گرامیترین وارد شوندگان بر خداى تعالى هستند هر مؤمنى كه مرا زیارت كند و در راه زیارت قطرهاى از آسمان بر صورتش بچكد، خداوند بدنش را بر آتش جهنم حرام مىكند.

پس خدا ان شاالله مشرف شدن به زیارت اهل بیت علیهم السلام رو ازمون نگیره، که اگه همین زیارت قبور مطهر اهل بیت علیهم السلام نبود واقعا نمیشد دنیا رو تحمل کرد، همه دلخوشیمون اینه که ماه رمضون هر سال که بعد از هر فریضه میگیم:  اَللّـهُمَّ ارْزُقْني حَجَّ بَيْتِكَ الْحَرامِ فِي عامي هذا وَفي كُلِّ عام ما اَبْقَيْتَني في يُسْر مِنْكَ وَعافِيَة، وَسَعَةِ رِزْق، وَلا تُخْلِني مِنْ تِلْكَ الْمواقِفِ الْكَريمَةِ، وَالْمَشاهِدِ الشَّريفَةِ، وَزِيارَةِ قَبْرِ نَبِيِّكَ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَآلِهِ..... رزق زیارت اهل بیت علیهم السلام رو برامون بنویسن، مثلا بنویسن پیاده روی اربعین ، بنویسن زیارت امام رضا علیه السلام، بنویسن حج و مسجدالنبی، بنویسن کاظمین و سامرا ....

میاین یه سر مجازی هم که شده بریم به اونجاهایی که دوست داریم هر لحظه اونجا باشیم؟ میاین یه سر مجازی سلام بدیم به همه اونایی که هر چی داریم از اونهاست، برای اونهایی که در زیارت جامعه کبیره خطاب بهشون عرض میکنیم که : بِأَبِي أَنْتُمْ وَ أُمِّي وَ نَفْسِي وَ أَهْلِي وَ مَالِي ذِكْرُكُمْ فِي الذَّاكِرِينَ وَ أَسْمَاؤُكُمْ فِي الْأَسْمَاءِ وَ أَجْسَادُكُمْ فِي الْأَجْسَادِ وَ أَرْوَاحُكُمْ فِي الْأَرْوَاحِ وَ أَنْفُسُكُمْ فِي النُّفُوسِ وَ آثَارُكُمْ فِي الْآثَارِ وَ قُبُورُكُمْ فِي الْقُبُورِ فَمَا أَحْلَى أَسْمَاءَكُمْ وَ أَكْرَمَ أَنْفُسَكُمْ وَ أَعْظَمَ شَأْنَكُمْ وَ أَجَلَّ خَطَرَكُمْ وَ أَوْفَى عَهْدَكُمْ [وَ أَصْدَقَ وَعْدَكُمْ‏] كَلامُكُمْ نُورٌ وَ أَمْرُكُمْ رُشْدٌ وَ وَصِيَّتُكُمُ التَّقْوَى وَ فِعْلُكُمُ الْخَيْرُ وَ عَادَتُكُمُ الْإِحْسَانُ ، وَ سَجِيَّتُكُمُ الْكَرَمُ وَ شَأْنُكُمُ الْحَقُّ وَ الصِّدْقُ وَ الرِّفْقُ وَ قَوْلُكُمْ حُكْمٌ وَ حَتْمٌ وَ رَأْيُكُمْ عِلْمٌ وَ حِلْمٌ وَ حَزْمٌ.... در و مادر و جان و اهل‏ و مالم فداى شما باد، ياد شما در قلوب يادكنندگان، و نامتان در نامها، و تن هايتان در تن‏ها، و ارواحتان در ارواح، و جانهايتان در جانها، و آثارتان در آثار، و قبرهايتان در قبرهاست، چه‏ شيرين است نامهايتان، و گرامى است جانهايتان، و بزرگ است مقامتان، و عظيم است مرتبه بلندتان، و با وفاست پيمانتان، و راست است‏ وعده‏تان، سخن شما نور، و دستورتان راهنما، و سفارشتان تقوا، و كارتان، خير، و روشتان‏ احسان، و اخلاق و خويتان بزرگوارى، و كار و رفتارتان حق و راستى و مدارا، و گفتارتان حكم و حتم، و رأيتان‏ دانش و بردبارى و دورانديشى است.

زیارت قبول و حیاتتون طیبه

 

التماس دعا

شماره های قبلی حیات طیبه را در اینجا ببینید.

 

 

Share
1 | saeed | | ١٢:٥٢ - ٠٣ دي ١٣٩٤ |
0
 
0
پاسخ
سلام.ثبت نام نیمه شعبان کی خست

پاسخ :
سلام علیکم ان شاالله یک تا یک و نیم ماه دیگه ثبت نام شروع میشه
2 | هیچکس | | ٠١:٤٣ - ٢٤ دي ١٣٩٤ |
0
 
0
پاسخ
بنام خدا

سلام . خیلی خوب بود

دستتون درد نکنه

پاسخ :
سلام ممنون از بازخوردتون یا علی
3 | زائر | | ١٩:٠٥ - ٢٦ دي ١٣٩٤ |
0
 
0
پاسخ
سلام
حرف ها تون خیلی دلی هست و من رو برد به اون روزایی که اربعیین رفته بودیم ...
امیدوارم روزی هر ساله هممون بشه
همیشه برامون اینجور متنایی بذارین
تشکر

پاسخ :
سلام علیکم الهی آمین چشم ان شالله
   
* نام:
ایمیل:
* نظر:

آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | گالری تصاویر | لیست نظرات | درباره ما | RSS | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه